Zo ontdekt Tom (24) welk carrièrepad bij hem past

Als jonge ambtenaar is het nog best lastig: je hebt ambitie, maar welke richting je precies op wilt weet je niet zo goed. Tom Harms (24) kent dit dilemma. Net als heel veel andere jonge ambtenaren die we spreken. “Ik gun het iedereen om te kunnen ontdekken waar je energie van krijgt en daardoor een heel leuke baan vindt.”

Talent in de regio behouden

De ontdekkingstocht naar wie je bent….tja…hoe pak je dat nu aan? Tom krijgt de kans om zichzelf te ontdekken bij een overheidsconcept genaamd PuMa. “Dat staat voor Publiek Maatwerk. Binnen een zelfsturend team van 12 jonge mensen, pakken we allerlei opdrachten op voor gemeenten in West-Brabant en hun partners. Jongeren trekken snel uit de regio, omdat ze richting de Randstad gaan voor werk. Dit concept zorgt ervoor dat jong talent in de regio behouden blijft.”

Opdrachten die je leuk vindt

“Bij PuMa heb je eigenlijk twee rollen in een. Je bent én ambtenaar én ondernemer. Die ondernemende rol zit ‘m in de organisatie rondom PuMa zelf. We halen zelf onze opdrachten binnen, doen onze eigen financiën, HR, zorgen voor doorontwikkeling van het concept, etc. Je kunt hier echt ontdekken wat je leuk vindt, want er komen heel veel verschillende vraagstukken uit de regio binnen. Van circulariteit tot communicatie. We verdelen de opdrachten onderling, kijkend naar wat er binnenkomt  en waar jij energie van krijgt.”

De Vuelta

Zijn ambtenaren rol pakt Tom binnen de projecten. “Voor gemeente Moerdijk ondersteun ik het communicatieteam. Daar pak ik onder andere een coördinerende rol rondom de wielerronde Vuelta, die door onze gemeente komt dit jaar. Ook ben ik binnen dit team bezig met de implementatie voor de nieuwe huisstijl. Er moest een advies komen, contact met ontwerpbureaus gelegd worden en uiteindelijk moet het natuurlijk ook landen in de organisatie.”

Ontdekkingstocht

Tijdens de opdracht bij Moerdijk ontdekte Tom dat communicatie niet helemaal zijn ding is. “En dat is helemaal niet erg. Juist ontzettend leerzaam. Weten wat je niet leuk vindt helpt je weer een stap verder om te ontdekken wat wel bij je past.” Inmiddels werkt de ambitieuze ambtenaar ook aan een volgende opdracht. “Voor de regio West-Brabant  ben ik transitiemaker circulaire economie en houd ik mij onder andere bezig met een programma om circulariteit in de regio gezamenlijk op te pakken.”

Workshop circulariteit faciliteren

Samen met zijn collega Mark organiseert Tom diverse workshops om collega’s te inspireren op het gebied van circulariteit en het verminderen van verspilling van grondstoffen. “We hebben alle gemeenten uit de omgeving uitgenodigd om mee te doen. Inmiddels hebben we al 27 aanmeldingen. De ambtenaren nemen we in 6 sessies waarin we hen ondersteunen met circulair denken en doen en theorie in de praktijk brengen door aan de slag te gaan met concrete casussen.”

“We brengen hen mee wat de circulaire economie inhoudt, bijvoorbeeld. Ook kijken we wat er al gebeurt in de regio, in het land en in Europa. Waar dromen we met z’n allen van? En hoe kunnen we dat met elkaar bereiken? Hoe kunnen we ieder z’n kracht benutten en goed samenwerken? In dit project ontdekte ik dat de procesleiderskant mij erg goed ligt.”

Ontdekkingstocht abroad

Voordat hij aan een baan begon en nadat hij zijn studies Sociale innovatie en Sociaal ondernemerschap afrondde, is Tom 1,5 jaar naar New York gegaan. “Daar werkte ik als au pair in een gezin, maar naast het werk nam ik ook tijd om goed voor mijzelf te zorgen. Gezond te eten, veel te sporten, m’n rust te pakken en ook gewoon eens tijd te nemen om een boek te lezen. Ik geloof dat als je goed voor jezelf zorgt, je echt met veel meer energie in het leven staat en daardoor ook iets voor een ander kan doen.”

Beter voor een ander zorgen wanneer je voor jezelf leert zorgen

Als je Tom vraagt waar hij gedreven door wordt, dan heeft hij een duidelijk antwoord. “Naast mijn baan hier in loondienst heb ik nog mijn eigen bedrijf als zzp’er. Daar help ik jongeren van een jaar of 15 te ontdekken wie zij zijn. Die educatieve kant vind ik enorm interessant. Ook wil ik mensen graag leren om beter voor zichzelf te zorgen. Want als je dat kan, dan kun je ook beter voor een ander zorgen.”

En daar ligt ook meteen een koppeling met de overheid. “Want in gemeenteland mogen we nog wel eens leren om meer keuzes te maken, prioriteiten te stellen en krachten te bundelen. Het stukje ‘samen’ vind ik heel belangrijk. Want alleen kom je er niet. Door van elkaar te leren en elkaar te helpen, kom je verder. Dat ik gemeentes kan samenbrengen in het programma rondom de circulaire economie en kan zorgen dat men van elkaar leert en daar de krachten bundelt, daar geniet ik echt van in het werk.”

Leerpunten

Of het allemaal rozengeur en maneschijn is om zoveel aparte opdrachten te doen? “Nee, absoluut niet. Soms is het best een beetje veel, als je én voor de regio én een gemeente én PuMa én voor je eigen bedrijf werkt. Het schakelen van de ene opdracht naar de ander kost veel energie. Ik ben dan ook nog zoekende naar hoe ik mijn energie kan bewaren in al die leuke opdrachten. Dat is wellicht nog mijn leerpunt: soms moet ik ook nee tegen mijzelf kunnen zeggen. Ik kan niet én aan alles werken én nog 4x per week sporten én altijd maar gezond eten én mijn huis nog op orde hebben. Dan wordt het ‘willen’ wel eens ‘moeten’.”

Blijf ontdekken

Er zijn genoeg jonge ambtenaren die nog midden in hun ontdekkingstocht zitten. “Hen wil ik vooral meegeven om zoveel mogelijk uit te proberen. Die les kreeg ik mee van Mell Robins, een Amerikaanse motivational speaker. Zij zegt dat je tot ongeveer je 32e vooral moet ontdekken, daarna weet je wat bij je past. Ik vind het heel fijn om te ontdekken waar ik energie van krijg. Want als je weet hoe je je goed voelt, dan kun je daar ook iets aan doen.”

Plaats een reactie

Zo ontdekt Tom (24) welk carrièrepad bij hem past

Als jonge ambtenaar is het nog best lastig: je hebt ambitie, maar welke richting je precies op wilt weet je niet zo goed. Tom Harms (24) kent dit dilemma. Net als heel veel andere jonge ambtenaren die we spreken. “Ik gun het iedereen om te kunnen ontdekken waar je energie van krijgt en daardoor een heel leuke baan vindt.”

Talent in de regio behouden

De ontdekkingstocht naar wie je bent….tja…hoe pak je dat nu aan? Tom krijgt de kans om zichzelf te ontdekken bij een overheidsconcept genaamd PuMa. “Dat staat voor Publiek Maatwerk. Binnen een zelfsturend team van 12 jonge mensen, pakken we allerlei opdrachten op voor gemeenten in West-Brabant en hun partners. Jongeren trekken snel uit de regio, omdat ze richting de Randstad gaan voor werk. Dit concept zorgt ervoor dat jong talent in de regio behouden blijft.”

Opdrachten die je leuk vindt

“Bij PuMa heb je eigenlijk twee rollen in een. Je bent én ambtenaar én ondernemer. Die ondernemende rol zit ‘m in de organisatie rondom PuMa zelf. We halen zelf onze opdrachten binnen, doen onze eigen financiën, HR, zorgen voor doorontwikkeling van het concept, etc. Je kunt hier echt ontdekken wat je leuk vindt, want er komen heel veel verschillende vraagstukken uit de regio binnen. Van circulariteit tot communicatie. We verdelen de opdrachten onderling, kijkend naar wat er binnenkomt  en waar jij energie van krijgt.”

De Vuelta

Zijn ambtenaren rol pakt Tom binnen de projecten. “Voor gemeente Moerdijk ondersteun ik het communicatieteam. Daar pak ik onder andere een coördinerende rol rondom de wielerronde Vuelta, die door onze gemeente komt dit jaar. Ook ben ik binnen dit team bezig met de implementatie voor de nieuwe huisstijl. Er moest een advies komen, contact met ontwerpbureaus gelegd worden en uiteindelijk moet het natuurlijk ook landen in de organisatie.”

Ontdekkingstocht

Tijdens de opdracht bij Moerdijk ontdekte Tom dat communicatie niet helemaal zijn ding is. “En dat is helemaal niet erg. Juist ontzettend leerzaam. Weten wat je niet leuk vindt helpt je weer een stap verder om te ontdekken wat wel bij je past.” Inmiddels werkt de ambitieuze ambtenaar ook aan een volgende opdracht. “Voor de regio West-Brabant  ben ik transitiemaker circulaire economie en houd ik mij onder andere bezig met een programma om circulariteit in de regio gezamenlijk op te pakken.”

Workshop circulariteit faciliteren

Samen met zijn collega Mark organiseert Tom diverse workshops om collega’s te inspireren op het gebied van circulariteit en het verminderen van verspilling van grondstoffen. “We hebben alle gemeenten uit de omgeving uitgenodigd om mee te doen. Inmiddels hebben we al 27 aanmeldingen. De ambtenaren nemen we in 6 sessies waarin we hen ondersteunen met circulair denken en doen en theorie in de praktijk brengen door aan de slag te gaan met concrete casussen.”

“We brengen hen mee wat de circulaire economie inhoudt, bijvoorbeeld. Ook kijken we wat er al gebeurt in de regio, in het land en in Europa. Waar dromen we met z’n allen van? En hoe kunnen we dat met elkaar bereiken? Hoe kunnen we ieder z’n kracht benutten en goed samenwerken? In dit project ontdekte ik dat de procesleiderskant mij erg goed ligt.”

Ontdekkingstocht abroad

Voordat hij aan een baan begon en nadat hij zijn studies Sociale innovatie en Sociaal ondernemerschap afrondde, is Tom 1,5 jaar naar New York gegaan. “Daar werkte ik als au pair in een gezin, maar naast het werk nam ik ook tijd om goed voor mijzelf te zorgen. Gezond te eten, veel te sporten, m’n rust te pakken en ook gewoon eens tijd te nemen om een boek te lezen. Ik geloof dat als je goed voor jezelf zorgt, je echt met veel meer energie in het leven staat en daardoor ook iets voor een ander kan doen.”

Beter voor een ander zorgen wanneer je voor jezelf leert zorgen

Als je Tom vraagt waar hij gedreven door wordt, dan heeft hij een duidelijk antwoord. “Naast mijn baan hier in loondienst heb ik nog mijn eigen bedrijf als zzp’er. Daar help ik jongeren van een jaar of 15 te ontdekken wie zij zijn. Die educatieve kant vind ik enorm interessant. Ook wil ik mensen graag leren om beter voor zichzelf te zorgen. Want als je dat kan, dan kun je ook beter voor een ander zorgen.”

En daar ligt ook meteen een koppeling met de overheid. “Want in gemeenteland mogen we nog wel eens leren om meer keuzes te maken, prioriteiten te stellen en krachten te bundelen. Het stukje ‘samen’ vind ik heel belangrijk. Want alleen kom je er niet. Door van elkaar te leren en elkaar te helpen, kom je verder. Dat ik gemeentes kan samenbrengen in het programma rondom de circulaire economie en kan zorgen dat men van elkaar leert en daar de krachten bundelt, daar geniet ik echt van in het werk.”

Leerpunten

Of het allemaal rozengeur en maneschijn is om zoveel aparte opdrachten te doen? “Nee, absoluut niet. Soms is het best een beetje veel, als je én voor de regio én een gemeente én PuMa én voor je eigen bedrijf werkt. Het schakelen van de ene opdracht naar de ander kost veel energie. Ik ben dan ook nog zoekende naar hoe ik mijn energie kan bewaren in al die leuke opdrachten. Dat is wellicht nog mijn leerpunt: soms moet ik ook nee tegen mijzelf kunnen zeggen. Ik kan niet én aan alles werken én nog 4x per week sporten én altijd maar gezond eten én mijn huis nog op orde hebben. Dan wordt het ‘willen’ wel eens ‘moeten’.”

Blijf ontdekken

Er zijn genoeg jonge ambtenaren die nog midden in hun ontdekkingstocht zitten. “Hen wil ik vooral meegeven om zoveel mogelijk uit te proberen. Die les kreeg ik mee van Mell Robins, een Amerikaanse motivational speaker. Zij zegt dat je tot ongeveer je 32e vooral moet ontdekken, daarna weet je wat bij je past. Ik vind het heel fijn om te ontdekken waar ik energie van krijg. Want als je weet hoe je je goed voelt, dan kun je daar ook iets aan doen.”

Wil je reageren? Log dan in of maak een account! Meld je aan
Reageer op "Zo ontdekt Tom (24) welk carrièrepad bij hem past"