Zo gaat Nadine de strijd aan tegen het arbeidsmarktprobleem

Nadine Koning (28) werkt samen met haar collega’s aan een van de grootste maatschappelijke problemen van dit moment: het arbeidsmarktprobleem. De gemeente Koggenland in Noord-Holland groeit hard als organisatie en zoekt daarom zo’n 30 tot 40 nieuwe collega’s per jaar. “Heel wat anders dan 10 jaar geleden; toen waren er zo’n 2 tot 4 vacatures per jaar.”

Ze studeerde HRM aan de Hogeschool van Amsterdam en vond in 2012 een stage bij gemeente Koggenland. Nadine: “Daar had ik het zo onwijs naar mijn zin. De maanden vlogen voorbij en toen ik wegging heb ik gezegd: als er ooit een vacature komt, denk dan aan mij!” Via LinkedIn kreeg ik uiteindelijk in 2018 een berichtje dat er een functie vrij kwam.”

Dat was wel meteen een functie voor HR-adviseur. En eerlijk gezegd had ik die ambitie nog niet. Na mijn studie kwam ik in 2015 terecht bij een stichting die zorg voor ouderen levert. Ik was daar vooral met de uitvoering van projecten bezig en ondersteunde de adviseurs. Toen ik de vacaturetekst van Gemeente Koggenland las, dacht ik ook even: kan ik dit wel?”

“Ik was net 25 en vond het een vrij grote stap met mijn korte ervaring. Maar het feit dat ik gevraagd werd voor de functie, was enorm positief. Tijdens de sollicitatie moest ik het uiteraard opnemen tegen andere kandidaten. Ik ben nog steeds erg blij dat ik de kans heb gekregen en de keuze op mij viel!”

Haar functie

Inmiddels adviseert Nadine een aantal teams van de afdeling Bestuur en de afdeling Dienstverlening. Een leuke uitdagende mix van uitvoering en beleid. “Ik adviseer op het gebied van personeelsbeleid. Denk bijvoorbeeld aan instroom, trainees en stagiaires, doorstroom (hoe functioneren mensen, welke ambities hebben ze) en uitstroom (door ziekte, pensioen of andere omstandigheden).

“Tot vorig jaar was het eigenlijk nog vrij gemakkelijk om vacatures in te vullen. Maar vanaf 1 januari draaien we met een nieuwe organisatiestructuur. Daardoor zijn ook veel nieuwe vacatures ontstaan. Een aantal van deze vacatures zijn opgevuld door onze eigen medewerkers en daar zijn we trots op. Het gevolg is echter wel dat zij ook een plek achterlaten. En zo blijven we nog even in een vacatureflow zitten. De meeste vacatures zijn nu te vinden binnen het ruimtelijke en sociale domein.”

Aanpak

Om nieuwe collega’s te vinden, hebben Nadine en haar collega’s vorig jaar een arbeidsmarktcommunicatieplan gemaakt. “Ik krijg er veel energie van om toch te proberen om in deze krappe arbeidsmarkt de beste kandidaten binnen te halen. We willen ons beter profileren als werkgever en laten zien wat het werken bij Koggenland zo leuk maakt. We willen de kandidaten echt een kijkje geven in onze werksfeer.”

“Daarom maakten we vorig jaar een serie foto’s van collega’s in hun werk. Ook foto’s van collega’s die elkaar ontmoeten in de kantine. Deze laatste foto’s hebben we nooit gebruikt. Ondanks dat ze het plezier en de onderlinge verbinding tussen collega’s laten zien, versterkt het ook het typische beeld wat mensen van buiten de gemeente hebben: ambtenaren die alleen maar koffie drinken. En dat beeld willen we niet versterken, want we werken hier keihard.”

Imagoprobleem

Aan dat ‘imago’ heeft Nadine dus nog een pittige. “Veel gemeentes hebben daar trouwens last van. En er zijn veel vooroordelen: ambtenaren zijn bureauwerkers, bijvoorbeeld. Ze komen nooit buiten. “Hier stimuleren we collega’s juist om input op te halen bij inwoners en ondernemers. Dat is nodig om plannen te vormen en draagvlak te creëren.”

In september 2021 is Gemeente Koggenland gestart met een leergang om collega’s te stimuleren. “Tijdens de leergang maken we collega’s bewust van het belang van participatie en het creëren van draagvlak. We kijken momenteel of we deze leergang jaarlijks kunnen aanbieden om de participatie te vergroten. Ook willen we participatie onderdeel laten zijn van het introductieprogramma. Het zou geweldig zijn om onze nieuwe collega’s mee naar buiten te nemen, om te laten zien wat er speelt in onze gemeente en voor wie wij het doen.”

De juiste kandidaten selecteren

“Binnen de afdeling HR vinden we het belangrijk dat collega’s de samenwerking op zoeken, zowel binnen als buiten de organisatie. Daar selecteren we ook op bij sollicitaties. We zoeken naar een klantgerichte instelling bij mensen. Mensen die zaken samen willen verbeteren en onze dienstverlening naar een hoger niveau willen tillen. Dat kunnen mensen zijn met gemeentelijke ervaring maar dat hoeft niet. Ook mensen van buiten een gemeentelijke organisatie kunnen ons veel brengen en dat is fijn voor onze organisatie.”

Beste werkgever

Wat het imago van een gemeente ook is, Nadine geniet van haar baan bij de gemeente Koggenland. “Gemeenten zijn allang niet meer zoals vroeger. We hebben hier als organisatie het predicaat ‘beste werkgever’ ontvangen. “Veel medewerkers gaven een hoge score, terwijl er ook altijd verbeterpunten zijn”. Dat is ook reden geweest om het predicaat niet van de daken te schreeuwen maar bescheiden te zijn in de externe communicatie.”

“Maar trots zijn we zeker, en dat het prettig is om voor Koggenland te werken kan ik zelf beamen: ik voel me hier echt thuis, iedereen kent elkaar en je kunt hier echt heel breed bezig zijn met je vak. Er zijn genoeg uitdagingen om aan te werken. Dat is ontzettend leuk!”

Plaats een reactie

Zo gaat Nadine de strijd aan tegen het arbeidsmarktprobleem

Nadine Koning (28) werkt samen met haar collega’s aan een van de grootste maatschappelijke problemen van dit moment: het arbeidsmarktprobleem. De gemeente Koggenland in Noord-Holland groeit hard als organisatie en zoekt daarom zo’n 30 tot 40 nieuwe collega’s per jaar. “Heel wat anders dan 10 jaar geleden; toen waren er zo’n 2 tot 4 vacatures per jaar.”

Ze studeerde HRM aan de Hogeschool van Amsterdam en vond in 2012 een stage bij gemeente Koggenland. Nadine: “Daar had ik het zo onwijs naar mijn zin. De maanden vlogen voorbij en toen ik wegging heb ik gezegd: als er ooit een vacature komt, denk dan aan mij!” Via LinkedIn kreeg ik uiteindelijk in 2018 een berichtje dat er een functie vrij kwam.”

Dat was wel meteen een functie voor HR-adviseur. En eerlijk gezegd had ik die ambitie nog niet. Na mijn studie kwam ik in 2015 terecht bij een stichting die zorg voor ouderen levert. Ik was daar vooral met de uitvoering van projecten bezig en ondersteunde de adviseurs. Toen ik de vacaturetekst van Gemeente Koggenland las, dacht ik ook even: kan ik dit wel?”

“Ik was net 25 en vond het een vrij grote stap met mijn korte ervaring. Maar het feit dat ik gevraagd werd voor de functie, was enorm positief. Tijdens de sollicitatie moest ik het uiteraard opnemen tegen andere kandidaten. Ik ben nog steeds erg blij dat ik de kans heb gekregen en de keuze op mij viel!”

Haar functie

Inmiddels adviseert Nadine een aantal teams van de afdeling Bestuur en de afdeling Dienstverlening. Een leuke uitdagende mix van uitvoering en beleid. “Ik adviseer op het gebied van personeelsbeleid. Denk bijvoorbeeld aan instroom, trainees en stagiaires, doorstroom (hoe functioneren mensen, welke ambities hebben ze) en uitstroom (door ziekte, pensioen of andere omstandigheden).

“Tot vorig jaar was het eigenlijk nog vrij gemakkelijk om vacatures in te vullen. Maar vanaf 1 januari draaien we met een nieuwe organisatiestructuur. Daardoor zijn ook veel nieuwe vacatures ontstaan. Een aantal van deze vacatures zijn opgevuld door onze eigen medewerkers en daar zijn we trots op. Het gevolg is echter wel dat zij ook een plek achterlaten. En zo blijven we nog even in een vacatureflow zitten. De meeste vacatures zijn nu te vinden binnen het ruimtelijke en sociale domein.”

Aanpak

Om nieuwe collega’s te vinden, hebben Nadine en haar collega’s vorig jaar een arbeidsmarktcommunicatieplan gemaakt. “Ik krijg er veel energie van om toch te proberen om in deze krappe arbeidsmarkt de beste kandidaten binnen te halen. We willen ons beter profileren als werkgever en laten zien wat het werken bij Koggenland zo leuk maakt. We willen de kandidaten echt een kijkje geven in onze werksfeer.”

“Daarom maakten we vorig jaar een serie foto’s van collega’s in hun werk. Ook foto’s van collega’s die elkaar ontmoeten in de kantine. Deze laatste foto’s hebben we nooit gebruikt. Ondanks dat ze het plezier en de onderlinge verbinding tussen collega’s laten zien, versterkt het ook het typische beeld wat mensen van buiten de gemeente hebben: ambtenaren die alleen maar koffie drinken. En dat beeld willen we niet versterken, want we werken hier keihard.”

Imagoprobleem

Aan dat ‘imago’ heeft Nadine dus nog een pittige. “Veel gemeentes hebben daar trouwens last van. En er zijn veel vooroordelen: ambtenaren zijn bureauwerkers, bijvoorbeeld. Ze komen nooit buiten. “Hier stimuleren we collega’s juist om input op te halen bij inwoners en ondernemers. Dat is nodig om plannen te vormen en draagvlak te creëren.”

In september 2021 is Gemeente Koggenland gestart met een leergang om collega’s te stimuleren. “Tijdens de leergang maken we collega’s bewust van het belang van participatie en het creëren van draagvlak. We kijken momenteel of we deze leergang jaarlijks kunnen aanbieden om de participatie te vergroten. Ook willen we participatie onderdeel laten zijn van het introductieprogramma. Het zou geweldig zijn om onze nieuwe collega’s mee naar buiten te nemen, om te laten zien wat er speelt in onze gemeente en voor wie wij het doen.”

De juiste kandidaten selecteren

“Binnen de afdeling HR vinden we het belangrijk dat collega’s de samenwerking op zoeken, zowel binnen als buiten de organisatie. Daar selecteren we ook op bij sollicitaties. We zoeken naar een klantgerichte instelling bij mensen. Mensen die zaken samen willen verbeteren en onze dienstverlening naar een hoger niveau willen tillen. Dat kunnen mensen zijn met gemeentelijke ervaring maar dat hoeft niet. Ook mensen van buiten een gemeentelijke organisatie kunnen ons veel brengen en dat is fijn voor onze organisatie.”

Beste werkgever

Wat het imago van een gemeente ook is, Nadine geniet van haar baan bij de gemeente Koggenland. “Gemeenten zijn allang niet meer zoals vroeger. We hebben hier als organisatie het predicaat ‘beste werkgever’ ontvangen. “Veel medewerkers gaven een hoge score, terwijl er ook altijd verbeterpunten zijn”. Dat is ook reden geweest om het predicaat niet van de daken te schreeuwen maar bescheiden te zijn in de externe communicatie.”

“Maar trots zijn we zeker, en dat het prettig is om voor Koggenland te werken kan ik zelf beamen: ik voel me hier echt thuis, iedereen kent elkaar en je kunt hier echt heel breed bezig zijn met je vak. Er zijn genoeg uitdagingen om aan te werken. Dat is ontzettend leuk!”

Wil je reageren? Log dan in of maak een account! Meld je aan
Reageer op "Zo gaat Nadine de strijd aan tegen het arbeidsmarktprobleem"