Van 1,5 meter tot avondklok: Jeffrey adviseert op het handhavingsbeleid

Alweer een jaar terug begon de Corona-ellende. En dat was even schakelen voor de handhavingsorganisaties binnen gemeenten. Boa’s en toezichthouders zetten zich keihard in om de leefbaarheid te behouden. Ook in Eindhoven. Maar het beleid op handhaving kan beter, vond Jeffrey van Vroenhoven (28). De Afdelingsadviseur Handhaving zorgde er in de gemeente Eindhoven voor dat aansturing niet meer top-down bedacht wordt.

“Bij de meeste gemeentes geven bestuurders uitvoerende opdrachten aan de handhavers. Het gaat er bureaucratisch aan toe en er is onvoldoende beeld van wat er op straat gebeurt.” Regelgeving doorvoeren in een uitvoerende functie pak je anders aan, dacht de voormalig jurist. Daarom bracht Jeffrey de informatie van de straat naar de bestuurders toe met strategisch advies. “Op onze afdeling misten we iemand die meekijkt met de strategie. Veel ging top-down. Maar de manier waarop we naar de wereld kijken, klopt soms niet. Je moet echt de straat op om te zien wat er gebeurt.”

Bottom-up!

Toen Corona begon zag Jeffrey kans om zijn bottum-up aanpak door te voeren. “Ik ben heel veel in gesprek gegaan met de boa’s en toezichthouders. Wat zien zij gebeuren? Wat speelt er op straat? Hoe gaat het bijvoorbeeld bij de horecaondernemers, en met de jongeren op straat? Dit soort informatie verzamelde ik en gaf ik door aan collega’s die zich bezig houden met beleid. Steeds vaker werd ik door collega’s gevraagd aan te sluiten bij overleggen.”

“Het MT zag in dat ze dit soort informatie de laatste jaren echt gemist had. Met deze integrale en bottum-up aanpak bepalen we nu beleid.” Waar Jeffrey begon als Jurist Handhaving binnen de gemeente, vond het MT zijn rol zo onmisbaar dat er een nieuwe functie is gecreëerd. Zo groeide hij door Corona door naar de functie van Afdelingsadviseur Handhaving.

Strategie

Zo’n 85% van zijn werkweek houdt Jeffrey zich nu bezig met corona-werkzaamheden. “In maart 2020 waren we als handhavingsorganisatie totaal niet ingericht op de pandemie. Al het werk werd stilgelegd en er kwam een noodverordening. We moesten nadenken hoe we ervoor konden zorgen dat maatregelen opgepakt werden in Eindhoven. Mensen hadden angst, anderen vonden de maatregelen onzin. De vraag die bij ons lag was dan ook hoe je daarmee omgaat op straat. Door goed te kijken hoe mensen reageerden op de maatregelen bedacht ik samen met collega’s de strategie om als eerste het gesprek aan te gaan en burgers vooral te informeren. Veel mensen kenden in het begin de regels namelijk nog niet. Pas later zijn we formeel gaan waarschuwen en indien nodig bekeuren.”

We zijn nu ongeveer een jaar verder, maar de telkens veranderende regelgeving maakt het er niet makkelijker op voor boa’s en toezichthouders. “Mensen zijn het zat, maar als gemeente moeten we in samenwerking met de politie nog wel zorgen voor het naleven van de regels. Waar we eerst vooral informeerden, moet een boa nu zelf inschatten of hij waarschuwt of beboet. Inmiddels moeten mensen wel weten dat je niet met 30 personen tegelijkertijd mag samenkomen. In zo’n geval gaan we echt niet meer waarschuwen. Ook daar hebben we dus moeten schakelen wat betreft beleid.”

Avondklok

Ook de avondklok was zo’n nieuwe maatregel waarop de gemeente Eindhoven moest anticiperen. “Eindhoven was een van de steden waar er heftige rellen plaatsvonden. Maar daar stapt de politie in. Zij zijn er voor de veiligheid. Boa’s voor de leefbaarheid. Een boa is ongewapend en als hun eigen veiligheid in gedrang komt, moeten ze echt een stap terug doen.”

“Toen de rechter laatst besloot dat de avondklok niet rechtsgeldig was, zijn we direct met het MT bij elkaar gekomen. Ik kijk dan wat dit betekent voor ons en het werk van de boa’s. Moeten we onszelf juist laten zien op straat op zo’n moment, of juist niet. Ook van de politie kwam de vraag of we op straat waren of ons terugtrokken. Waar we normaal met boa’s tot half 10 ’s avonds werken, hebben we besloten nu tot half 11 te blijven werken en langer zichtbaar aanwezig te zijn. Gelukkig bleef het rustig in Eindhoven en in heel Nederland.”

Energie

“Als er nieuwe maatregelen komen, zoals bijvoorbeeld de avondklok, wordt er een soort bommetje losgelaten en moeten we met spoed schakelen. Je moet goed kunnen omgaan met zo’n snel veranderende omgeving. Niet iedereen kan dat. Maar ik krijg er heel veel energie van. Een pandemie is natuurlijk een heel trieste situatie, maar het heeft mijn carrière supergoed gedaan.”

Plaats een reactie

Van 1,5 meter tot avondklok: Jeffrey adviseert op het handhavingsbeleid

Alweer een jaar terug begon de Corona-ellende. En dat was even schakelen voor de handhavingsorganisaties binnen gemeenten. Boa’s en toezichthouders zetten zich keihard in om de leefbaarheid te behouden. Ook in Eindhoven. Maar het beleid op handhaving kan beter, vond Jeffrey van Vroenhoven (28). De Afdelingsadviseur Handhaving zorgde er in de gemeente Eindhoven voor dat aansturing niet meer top-down bedacht wordt.

“Bij de meeste gemeentes geven bestuurders uitvoerende opdrachten aan de handhavers. Het gaat er bureaucratisch aan toe en er is onvoldoende beeld van wat er op straat gebeurt.” Regelgeving doorvoeren in een uitvoerende functie pak je anders aan, dacht de voormalig jurist. Daarom bracht Jeffrey de informatie van de straat naar de bestuurders toe met strategisch advies. “Op onze afdeling misten we iemand die meekijkt met de strategie. Veel ging top-down. Maar de manier waarop we naar de wereld kijken, klopt soms niet. Je moet echt de straat op om te zien wat er gebeurt.”

Bottom-up!

Toen Corona begon zag Jeffrey kans om zijn bottum-up aanpak door te voeren. “Ik ben heel veel in gesprek gegaan met de boa’s en toezichthouders. Wat zien zij gebeuren? Wat speelt er op straat? Hoe gaat het bijvoorbeeld bij de horecaondernemers, en met de jongeren op straat? Dit soort informatie verzamelde ik en gaf ik door aan collega’s die zich bezig houden met beleid. Steeds vaker werd ik door collega’s gevraagd aan te sluiten bij overleggen.”

“Het MT zag in dat ze dit soort informatie de laatste jaren echt gemist had. Met deze integrale en bottum-up aanpak bepalen we nu beleid.” Waar Jeffrey begon als Jurist Handhaving binnen de gemeente, vond het MT zijn rol zo onmisbaar dat er een nieuwe functie is gecreëerd. Zo groeide hij door Corona door naar de functie van Afdelingsadviseur Handhaving.

Strategie

Zo’n 85% van zijn werkweek houdt Jeffrey zich nu bezig met corona-werkzaamheden. “In maart 2020 waren we als handhavingsorganisatie totaal niet ingericht op de pandemie. Al het werk werd stilgelegd en er kwam een noodverordening. We moesten nadenken hoe we ervoor konden zorgen dat maatregelen opgepakt werden in Eindhoven. Mensen hadden angst, anderen vonden de maatregelen onzin. De vraag die bij ons lag was dan ook hoe je daarmee omgaat op straat. Door goed te kijken hoe mensen reageerden op de maatregelen bedacht ik samen met collega’s de strategie om als eerste het gesprek aan te gaan en burgers vooral te informeren. Veel mensen kenden in het begin de regels namelijk nog niet. Pas later zijn we formeel gaan waarschuwen en indien nodig bekeuren.”

We zijn nu ongeveer een jaar verder, maar de telkens veranderende regelgeving maakt het er niet makkelijker op voor boa’s en toezichthouders. “Mensen zijn het zat, maar als gemeente moeten we in samenwerking met de politie nog wel zorgen voor het naleven van de regels. Waar we eerst vooral informeerden, moet een boa nu zelf inschatten of hij waarschuwt of beboet. Inmiddels moeten mensen wel weten dat je niet met 30 personen tegelijkertijd mag samenkomen. In zo’n geval gaan we echt niet meer waarschuwen. Ook daar hebben we dus moeten schakelen wat betreft beleid.”

Avondklok

Ook de avondklok was zo’n nieuwe maatregel waarop de gemeente Eindhoven moest anticiperen. “Eindhoven was een van de steden waar er heftige rellen plaatsvonden. Maar daar stapt de politie in. Zij zijn er voor de veiligheid. Boa’s voor de leefbaarheid. Een boa is ongewapend en als hun eigen veiligheid in gedrang komt, moeten ze echt een stap terug doen.”

“Toen de rechter laatst besloot dat de avondklok niet rechtsgeldig was, zijn we direct met het MT bij elkaar gekomen. Ik kijk dan wat dit betekent voor ons en het werk van de boa’s. Moeten we onszelf juist laten zien op straat op zo’n moment, of juist niet. Ook van de politie kwam de vraag of we op straat waren of ons terugtrokken. Waar we normaal met boa’s tot half 10 ’s avonds werken, hebben we besloten nu tot half 11 te blijven werken en langer zichtbaar aanwezig te zijn. Gelukkig bleef het rustig in Eindhoven en in heel Nederland.”

Energie

“Als er nieuwe maatregelen komen, zoals bijvoorbeeld de avondklok, wordt er een soort bommetje losgelaten en moeten we met spoed schakelen. Je moet goed kunnen omgaan met zo’n snel veranderende omgeving. Niet iedereen kan dat. Maar ik krijg er heel veel energie van. Een pandemie is natuurlijk een heel trieste situatie, maar het heeft mijn carrière supergoed gedaan.”

Wil je reageren? Log dan in of maak een account! Meld je aan
Reageer op "Van 1,5 meter tot avondklok: Jeffrey adviseert op het handhavingsbeleid"