Hoe Roy op zijn 17e de gemeente adviseert over jongeren en diversiteit

Op je 17e kun je echt al iets betekenen voor een gemeente! Roy Derks doet het. Hij sloot zich aan bij twee adviesraden van Gemeente Coevorden. Lees hoe hij zich inzet voor de jongeren en de LHBT-community binnen de gemeente.

Jongerenadviesraad

Het was zo’n vier jaar geleden, Roy was 13 jaar, toen hij in gesprek raakte met een iemand uit de jongerenadviesraad bij Gemeente Coevorden. “Hij nodigde mij uit om een keer een kijkje te gaan nemen. En toen ben ik blijven plakken.”

In de adviesraad zitten zo’n 13  jongeren tussen de 16 en 20 jaar oud. “Het is een raad door en voor jongeren”, vertelt Roy. “Je hoeft niet heel oud te zijn om iets te kunnen betekenen voor je gemeente. We geven de gemeente gevraagd en ongevraagd advies. Soms krijgen we een vraag, hoe wij over een bepaald onderwerp denken. Maar we zijn ook heel vrij om zelf onze onderwerpen te bepalen. Wij zien immers waar jongeren tegenaan lopen. We kijken dus vooral naar onderwerpen die wij interessant vinden.”

In de adviesraad gaat het over sport, onderwijs, veiligheid, uitgaan, en veel meer. “We praten over gelijke kansen bij het opgroeien, of je ouders nu arm of rijk zijn; maar ook over andere onderwerpen.. We vertellen de gemeente wat we zien en horen en denken mee over oplossingen.”

Van veiligheid tot schoolzwemmen

“In de adviesraad zorg ik ervoor dat de gemeente snapt waar jongeren mee bezig zijn en waar ze tegenaan lopen. Je krijgt zo dingen voor elkaar binnen de gemeente, waardoor het voor jongeren veel leuker wordt om er te wonen. En waarom zou je dingen die jongeren aangaan alleen met volwassenen beslissen als jongeren er ook een mening over hebben!”

“De gemeente luistert ook echt naar ons. Een mooi voorbeeld gaat over het schoolzwemmen. Op de basisscholen binnen de gemeente werd dat niet meer gedaan. Wij hebben geadviseerd om dit herin te voeren, vanuit het sociale aspect: het is natuurlijk gewoon heel leuk om met je klas te gaan zwemmen. En vanuit het veiligheidsaspect: als je in het water valt, moet iedereen zich kunnen redden. De eerste scholen pakken het schoolzwemmen nu op. Dat vind ik heel mooi om te zien.”

Diversiteit op de agenda

“Als jongerenadviesraad hebben we ook de raad aangesproken. Coevorden is een regenbooggemeente, wat wil zeggen dat ze achter de LHBT-community staat. Erg leuk natuurlijk, zo’n titel, maar meer dan dat was het niet in onze gemeente. We vonden dat daar iets moest veranderen. Uiteindelijk is er ook een adviesraad over diversiteit in onze gemeente opgericht, waarin ik deelneem vanuit de jongerenraad.”

Je valt hier op als je anders bent

In de regenboog-adviesraad zitten jongeren, maar ook mensen van de gemeente, belangenorganisatie, ervaringsdeskundigen, etc. En zo’n groep is nodig volgens Roy: “Je kunt jezelf hier wel zijn, maar moet stevig in je schoenen staan. Hoewel Coevorden geen klein dorp is, val je hier op als je afwijkt van de massa. Mensen hebben dan opeens een mening over je en iedereen weet wie je bent. Voor de massa ben je afwijkend, terwijl je niet meer of minder bent dan een ander.”

Triggers

Als diversiteitsgroep hebben we niet het doel om de gedachte van ieder individu te veranderen. We willen ervoor zorgen dat het algemeen breder gedragen wordt dat je gewoon jezelf mag zijn. Je hoeft niet in de massa mee te gaan om er te mogen zijn.” Om dat voor elkaar te krijgen triggert de diversiteitgroep de massa met kleine dingen. “Zodat men over het onderwerp gaat praten”, aldus Roy.

Zo hangt er bijna dagelijks een regenboogvlag op het balkon van het gemeentehuis. “Vanaf de markt kijk je op het gemeentehuis en zie je de vlag direct hangen. Je kunt er dus niet omheen. Voorheen wilde niet iedereen die vlag accepteren. Cameraploegen ontweken het beeld zelfs. Nu hoor je er weinig mensen meer over. Uiteindelijk is het doel natuurlijk dat die vlag er helemaal niet meer hoeft te hangen. Maar nu zorgt het ervoor dat we het onderwerp bespreekbaar maken. Jezelf zijn wordt daardoor sociaal eerder acceptabel. Dat is toch heel mooi!”

Lokale invloed

“Als je dan hoort dat er in Hongarije een wet komt, die ervoor zorgt dan de LHBT-community niet meer zichzelf kan zijn, dan vind ik dat shocking! Anno 2021 verwacht je niet dat dit nog gebeurt in Europa. Hoewel we in Nederland roepen dat we zo achter de community staan, hadden we daar veel eerder onze mond open kunnen trekken.” Maar Roy realiseert zich ook dat je in een adviesraad alleen invloed hebt op wat er lokaal gebeurt. “Wil je landelijk invloed hebben, moet je in een landelijke adviesraad gaan zitten.”

Juist iets kunnen betekenen op lokaal niveau vindt Roy erg prettig. “Ik zie mijzelf niet als wereldverbeteraar, maar in de adviesraad kan ik wel mijn steentje bijdragen. En bovendien leer je een hoop. Ik weet nu goed hoe een gemeente in elkaar steekt, hoe procedures verlopen en dat we verder moeten kijken dan onze eigen mening. Dat helpt mij ook bij mijn studie voor BOA.” Niet iedere gemeente heeft een jongerenadviesraad: “maar als je iets met politiek hebt, en er is zo’n raad, kun je voor jongeren echt iets betekenen.”

Plaats een reactie

Hoe Roy op zijn 17e de gemeente adviseert over jongeren en diversiteit

Op je 17e kun je echt al iets betekenen voor een gemeente! Roy Derks doet het. Hij sloot zich aan bij twee adviesraden van Gemeente Coevorden. Lees hoe hij zich inzet voor de jongeren en de LHBT-community binnen de gemeente.

Jongerenadviesraad

Het was zo’n vier jaar geleden, Roy was 13 jaar, toen hij in gesprek raakte met een iemand uit de jongerenadviesraad bij Gemeente Coevorden. “Hij nodigde mij uit om een keer een kijkje te gaan nemen. En toen ben ik blijven plakken.”

In de adviesraad zitten zo’n 13  jongeren tussen de 16 en 20 jaar oud. “Het is een raad door en voor jongeren”, vertelt Roy. “Je hoeft niet heel oud te zijn om iets te kunnen betekenen voor je gemeente. We geven de gemeente gevraagd en ongevraagd advies. Soms krijgen we een vraag, hoe wij over een bepaald onderwerp denken. Maar we zijn ook heel vrij om zelf onze onderwerpen te bepalen. Wij zien immers waar jongeren tegenaan lopen. We kijken dus vooral naar onderwerpen die wij interessant vinden.”

In de adviesraad gaat het over sport, onderwijs, veiligheid, uitgaan, en veel meer. “We praten over gelijke kansen bij het opgroeien, of je ouders nu arm of rijk zijn; maar ook over andere onderwerpen.. We vertellen de gemeente wat we zien en horen en denken mee over oplossingen.”

Van veiligheid tot schoolzwemmen

“In de adviesraad zorg ik ervoor dat de gemeente snapt waar jongeren mee bezig zijn en waar ze tegenaan lopen. Je krijgt zo dingen voor elkaar binnen de gemeente, waardoor het voor jongeren veel leuker wordt om er te wonen. En waarom zou je dingen die jongeren aangaan alleen met volwassenen beslissen als jongeren er ook een mening over hebben!”

“De gemeente luistert ook echt naar ons. Een mooi voorbeeld gaat over het schoolzwemmen. Op de basisscholen binnen de gemeente werd dat niet meer gedaan. Wij hebben geadviseerd om dit herin te voeren, vanuit het sociale aspect: het is natuurlijk gewoon heel leuk om met je klas te gaan zwemmen. En vanuit het veiligheidsaspect: als je in het water valt, moet iedereen zich kunnen redden. De eerste scholen pakken het schoolzwemmen nu op. Dat vind ik heel mooi om te zien.”

Diversiteit op de agenda

“Als jongerenadviesraad hebben we ook de raad aangesproken. Coevorden is een regenbooggemeente, wat wil zeggen dat ze achter de LHBT-community staat. Erg leuk natuurlijk, zo’n titel, maar meer dan dat was het niet in onze gemeente. We vonden dat daar iets moest veranderen. Uiteindelijk is er ook een adviesraad over diversiteit in onze gemeente opgericht, waarin ik deelneem vanuit de jongerenraad.”

Je valt hier op als je anders bent

In de regenboog-adviesraad zitten jongeren, maar ook mensen van de gemeente, belangenorganisatie, ervaringsdeskundigen, etc. En zo’n groep is nodig volgens Roy: “Je kunt jezelf hier wel zijn, maar moet stevig in je schoenen staan. Hoewel Coevorden geen klein dorp is, val je hier op als je afwijkt van de massa. Mensen hebben dan opeens een mening over je en iedereen weet wie je bent. Voor de massa ben je afwijkend, terwijl je niet meer of minder bent dan een ander.”

Triggers

Als diversiteitsgroep hebben we niet het doel om de gedachte van ieder individu te veranderen. We willen ervoor zorgen dat het algemeen breder gedragen wordt dat je gewoon jezelf mag zijn. Je hoeft niet in de massa mee te gaan om er te mogen zijn.” Om dat voor elkaar te krijgen triggert de diversiteitgroep de massa met kleine dingen. “Zodat men over het onderwerp gaat praten”, aldus Roy.

Zo hangt er bijna dagelijks een regenboogvlag op het balkon van het gemeentehuis. “Vanaf de markt kijk je op het gemeentehuis en zie je de vlag direct hangen. Je kunt er dus niet omheen. Voorheen wilde niet iedereen die vlag accepteren. Cameraploegen ontweken het beeld zelfs. Nu hoor je er weinig mensen meer over. Uiteindelijk is het doel natuurlijk dat die vlag er helemaal niet meer hoeft te hangen. Maar nu zorgt het ervoor dat we het onderwerp bespreekbaar maken. Jezelf zijn wordt daardoor sociaal eerder acceptabel. Dat is toch heel mooi!”

Lokale invloed

“Als je dan hoort dat er in Hongarije een wet komt, die ervoor zorgt dan de LHBT-community niet meer zichzelf kan zijn, dan vind ik dat shocking! Anno 2021 verwacht je niet dat dit nog gebeurt in Europa. Hoewel we in Nederland roepen dat we zo achter de community staan, hadden we daar veel eerder onze mond open kunnen trekken.” Maar Roy realiseert zich ook dat je in een adviesraad alleen invloed hebt op wat er lokaal gebeurt. “Wil je landelijk invloed hebben, moet je in een landelijke adviesraad gaan zitten.”

Juist iets kunnen betekenen op lokaal niveau vindt Roy erg prettig. “Ik zie mijzelf niet als wereldverbeteraar, maar in de adviesraad kan ik wel mijn steentje bijdragen. En bovendien leer je een hoop. Ik weet nu goed hoe een gemeente in elkaar steekt, hoe procedures verlopen en dat we verder moeten kijken dan onze eigen mening. Dat helpt mij ook bij mijn studie voor BOA.” Niet iedere gemeente heeft een jongerenadviesraad: “maar als je iets met politiek hebt, en er is zo’n raad, kun je voor jongeren echt iets betekenen.”

Wil je reageren? Log dan in of maak een account! Meld je aan
Reageer op "Hoe Roy op zijn 17e de gemeente adviseert over jongeren en diversiteit"